Verujem da ne postoji softverski inženjer, web dizajner ili digital marketing menadžer koji ne pomisli kako bi bi bilo lepo da živi u nekoj egzotičnoj zemlji i radi svoj posao putem Interneta.
Zbog nesrećnih okolnosti koje su zadesile svet i donele veliku ekonomsku krizu, remote posao, ili rad na daljinu putem Interneta, postao je stvarnost i velika prilika kompanijama da zadrže kvalitetnu radnu snagu. Veliki broj kompanija u svetu, u čemu prednjače Sjedinjene države, omogućavaju svojim radnicima da posao obavljaju od kuće, ili jednostavno biraju lokaciju gde žele da rade.
Pozitivan je primer i nekih domaćih, srpskih kompanija uglavnom iz oblasti tehnologije koje omogućavaju rad putem Interneta, uz posebno osmišljene programe zaposlenja.
Pročitajte više: Frilensing u 2020. godini: obilje mogućnosti
Još niko sa sigurnošću ne može da predvidi do kada će ovo stanje zaustavljene ekonomije, kako ga nazivaju poznati ekonomisti, trajati.
U najnovijem istraživanju NomadList-a, online servisa koji prati kretanja digitalnih nomada širom sveta, Srbija je rangirana visoko i 3-5. mesto deli sa ocenom 4,8 u kategoriji najpopularnijih država. Ispred nas su samo Japan (4,9) i Hrvatska (4,85). Ostale popularne države takođe su Australija, Rusija, Sjedfinjene države, Gruzija, Indija, Brazil, Austrija.
Pročitajte više: Strani državni programi za život i rad putem Interneta
Među najpopularnijim gradovima među muškarcima našao se Beograd na 10. mestu sa prosečnom ocenom 4,6. Najpopularniji gradovi za oba pola su Tokio (4.85), Tajvan (4.8), Meksiko siti (4.75), Kejptaun (4,7) i Zagreb (4,65).
Beograd se našao i na visokom 3. mestu kada su u pitanju najbrže rastuća poslovna čvorišta za digitalne nomade u 2021., dok su ispred jedino Krakov i Dubai.
Ako se posmatraju gradovi koji konstantno beleže rast prijavljivanja digitalnih nomada u poslednjih pet godina (izuzev 2020. godine), najpopularniji Čanggu (Indonezija, Bali), Lisabon, Playa del Carmen, Buenos Ajres, Atina, Meksiko siti.
Najčešći poslovi nomada su softverski inženjeri (27%), osnivači startup-a (26%), web developeri (25%), Marketing (15%), kreativci (14%), UI/UX dizajneri (12%), itd.
Prosečno zadržavanje digitalnih nomada na jednom mestu je 69 dana. Omiljeni sportovi su pešačenje (52%), fitness (46%), trčanje (30%), yoga (29%), vožnja bicikla (27%), plivanje (26%), surfovanje (19%), itd.
Najveći broj nomada zarađuje između 100 i 250.000$ godišnje (35%) i između 50 i 100.000$ godišnje (34%). Od stranih jezika, najveći procenat govori engleski (94%), španski (30%), francuski (17%) i nemački (15%).