Shodno obaveštenju na sajtu Poreske uprave o potrebi prijave uplata iz inostranstva svih koji zarađuju putem internet platformi van matične zemlje, a čiji rok ističe sutra, država Srbija mora da pokrene dijalog sa frilenserima u cilju njihove implementacije u poreski sistem i iznalaženja rešenja plaćanja zaostalih iznosa poreza.
Ono što je važno istaći je da država Srbija mora da pronađe način da stimuliše ovaj vid preduzetništva s obzirom da kako profesionalcima iz različitih oblasti, tako i državi i društvu donosi brojne benefite.
Frilenseri moraju biti prepoznati kao pokretačka snaga ove države koji će doprineti toliko spominjanoj digitalizaciji i premošćavanju jaza u digitalnim tehnologijama između države i zemalja Evropske unije.
Umesto najava olakšica za digitalne nomade i strane frilensere koji bi radili iz Srbije, država i nadležno Ministarstvo za rad i socijalna pitanja moraju da hitno pokrenu dijalog definisanja statusa radnika na Internetu i omoguće sva ustavom zagarantovana prava kao i ostalim radnicima u Srbiji.
Neki od statističkih podataka o frilenserima u Sjedinjenim državama:
Neki od statističkih podataka o frilenserima u Evropi, prema istraživanju najveće platforme za freelancera u Francuskoj, malt.com:
U mnogo evropskih zemalja sa jakim državama blagostanja, socijalna zaštita zaposlenih je obično (još uvek) prilično sveobuhvatna. Nasuprot tome, nezavisnim radnicima je ostavljeno da izaberu stepen zaštite koji žele da plate. Za razliku od njihovih plaćenih kolega, nemaju (automatski) osiguranje za slučaj nezaposlenosti ili invalidsko osiguranje, npr. Zato bi 26% njih želelo javnu raspravu o naknadama o nezaposlenosti, dok je 23% freelancera zabrinuto svojom situacijom u oblasti penzijskog osiguranja.
89% učesnika ankete veruje da je sigurnost socijalnog osiguranja nešto što bi trebalo poboljšati za slobodnjake.
Osim socijalne zaštite, teme koje zabrinjavaju uključuju birokratiju i pravne komplikacije kojima mnogi Evropljani slobodnjaci moraju da se bave. 37% učesnika je navelo pojednostavljenje administrativnih postupaka (porezi, osnivanje preduzeća itd.) kao jednu od dve teme o kojima bi želeli da se o njima govori u javnoj raspravi.