Da li ste nekad primili elektronsko pismo u kojem se neko lažno predstavlja? Ili se možda neko lažno predstavio da ste to vi? Nažalost, u najvećem broju slučajeva odgovor na ovo pitanje je “DA“, prilikom kojih slučajeva su korišćene određene tehnike lažiranja identiteta korisnika.
Razgovarajući sa prijateljicom iz jedne domaće poslovne banke, saznao sam da je broj spoofing slučajeva na domaćem tržištu veoma velik, štete nastale usled lažnih predstavljanja sve veće i da je borba protiv ovakvih bezbednosnih pretnji veoma teška.
Prevara putem lažiranja podataka (eng. spoofing – lažiranje) dešava se kada se sajber kriminalci predstavljaju kao poverljivi kontakti osoba, organizacije, kao i drugi uređaji u cilju pristupa sistemima, zaražavanja malverom i krađe ličnih podataka.
Spoofing je, u suštini, svaka radnja na Internetu u kojoj prevarant prikriva svoj identitet kako bi stekao poverenje i načinio (u većini slučajeva, finansijsku) štetu korisniku.
“Poštovani, obaveštavam Vas da smo promenili broj našeg poslovnog računa. Od sada, vaša plaćanja prema nama možete izvršiti putem novog broja računa….“
“Poštovani, u prilogu se nalazi sudsko rešenje prilikom Vašeg slučaja……“
“Poštovani, vaš e-mail nalog je promenjen, da biste potvrdili izmene, molimo Vas unesite lozinku…“
Ovo su samo neki od primera tekstova elektronskih poruka koje dobijaju korisnici. Poruke su na srpskom jeziku, savršeno dizajnirane, identične originalnim e-porukama izvornog pošiljaoca, vrlo često i na ćiriličnom pismu. Dakle, kriminalci će se sve učiniti da ne posumnjate u verodostojnost pošiljaoca.
Dugogodišnji klijent nam se obratio sumnjajući da je bio žrtva prevare. Pre izvesnog vremena, dobio je elektronsko pismo od dugogodišnje partnerske kompanije iz jedne zapadne države, da su izmenili broj računa. Elektronsko pismo je bilo identično dosadašnjim koje je primao od navedenog partnera i nikako nije posumnjao da je u pitanju neka nelegalna aktivnost. Platio je određenu sumu novca, po normalnom platnom računu i nakon što je prošao određeni period, uvideo je da roba koju je platio ne stiže. Pozvao je partnera, koji mu je potvrdio da nikakva promena računa nije izvršena.
Prevarne elektronske poruke stižu svakodnevno i na to posebno ne možemo uticati. Spisak aktivnosti koje morate praktikovati kako biste se zaštitili od ovih kriminalnih pojava:
—
Korisni linkovi:
—
Ukoliko Vam je potrebna pomoć u oblasti bezbednosti vaših sajtova, želite da očistimo Vaš sajt od virusa ili vam je potrebno održavanje sajta nakon što ste imali sigurnosne probleme, pozovite naš Kontakt centar.