Originalan sadržaj sajta predstavlja cilj svakog uspešnog menadžera i digital marketing menadžera
Kreiranjem originalnog sadržaja unapredićete svoje SEO strategije, izgraditi autoritet i poboljšati prodaju svojih usluga
POZOVITE NASNeka istraživanja govore da je u ovom trenutku, dok ovo čitate, na sajtu aktivno preko dve milijarde sajtova, dok se svakog dana napiše preko dva miliona članaka na blogovima. Da li je jednostavno biti originalan – naravno da ne, ali ne treba ni da odustajete od cilja da se vaša stranica nađe na prvoj stranici Google-a.
Kada objavljujete saopštenja, vesti ili jednostavno, „pozajmljujete“ sadržaje nekih drugih sajtova, Google neće reagovati pozitivno na činjenicu da na svom sajtu objavljujete informacije koje nisu vaše. Zamislite da kupite dnevne novine na trafici, i u njima čitate sve što se već desilo, teško da ćete navedene novine kupiti ponovo. Takođe, news portali su sajtovi sa velikom količinom neoriginalnog sadržaja, a takođe i neke PR agencije imaju prilično čudne načine poslovanja pa se tako određeni sadržaju ili ekskluzivne vesti prvo nađu na većim portalima, a tek kasnije distibuiraju manjim sajtovima (moguće da je ponekad i do nastojanja PR menadžera da sadržaj plasira na što više sajtova). U ovakvim slučajevima, budite sigurni da će vaša Google Search Console i odeljak Crawled – not indexed biti preplavljena vašim linkovima ka neoriginalnom sadržaju.
U oblasti digitalnog marketinga, pojam „originalan sadržaj“ odnosi se na bilo koji sadržaj koji je unikatan i nigde u javnoj sferi nije viđen i objavljen u navedenoj formi. Ova forma može da bude različita, od video-klipova, video-objašnjenja i saveta, do članaka na blogu, infografika i različitih grafičkih elemenata.
Šta sve može da originalno – praktično, sve. Dizajn, tekst, grafika, video, spot, sve što ljudski mozak praktično može da (iz)osmisli.
Postoji nekoliko razloga zbog kojih je važan originalan, unikatan sadržaj na sajtovima:
Prvo, morate da imate na umu, kome se obraćate – ko je ciljna grupa vašeg sajta / vaših usluga. Ukoliko npr. ste osmislili interesantnu aplikaciju iz oblasti apotekarstva, nećete smišljati identične sadržaje ako su ciljna grupa vlasnici apoteka, ili ako ciljnu grupu predstavljaju kupci u tim apotekama. Za definisanje ciljne grupe, jednostavno se mogu koristiti različiti analitički alati.
Drugo, potrebno je da znate šta je cilj pisanja i osmišljavanja originalnog sadržaja. Da li je to dodatno informisanje, zadovoljenje određenih potreba, rešavanje određenih problema ili unapređenje funkcionalnosti i funkcija poslovanja klijenata.
Treće je određivanje vrste sadržaja sa najvećim potencijalom. Da li će određeni cilj zadovoljiti grafika, infografika, video-sadržaj, tutorijal, e-knjiga sa uputstvima ili neki drugi sadržaj, zavisi od prve dve stavke koje smo naveli.
Četvrto je određivanje rezultata kreiranja originalnog sadržaja. Da li ste postigli cilj, da li je potrebno izvršiti određene korekcije i na koji način nastaviti strategiju osmišljavanja marketinga kroz sadržaj?